پوستپوست،مو وزیبایی

مقایسه لیزر دایود با لیزر الکساندرایت ، عملکرد کدام بهتر است؟

Dr Mahdavi MD – mahdavi@laserdarmani.ir
با پیشرفت و بهبود فناوریهای ازبین بردن موهای زاید دستگاههای جدیدتری پا به عرصه اینکار گذاشته اند. باوجود لیزرهای موهای زاید مورد تایید FDA برای از بین بردن موها بصورت نیمه دایم ، دفعات لیزردرمانی، رنگ مو، رنگ پوست، و نوع لیزر بکار رفته در خلال درمان نیز در موفقیت نتیجه لیزر تاثیر بسزایی دارند. پزشکان از لیزرهای مختلفی استفاده میکنند و دانستن نتیجه درمان با این لیزرها در انتخاب نوع لیزر مورد استفاده شما بسیار مهم است. در این مقاله کوتاه ما با بررسی نتایج کارآزمایی بالینی مقایسه دونوع لیزر را باهم انجام خواهیم داد.
• چه تفاوتی بین لیزر دایود و الکساندرایت وجود دارد؟
هردونوع لیزر غالبا در ازبین بردن موهای زاید استفاده میشوند و در بازار دایود کمی جدیدتر از الکساندرایت است.
• لیزر دایود
لیزر دایود در طول موجهای 800 یا 810 نانومتر کار میکند. این طول موج عریض تر باعث نفوذ عمیق تر نور لیزر در پوست خواهد شد که باعث میشود لیزر مستقیما بر پیازمو تاثیر بگذارد. درتئوری طول موج عریض تر از آسیب پوستی می کاهد و در طول موجهای کوتاهتر پیگمنتاسیون تغییر خواهد کرد. لیزر دایود تاثیر بسیار خوبی بر روی موهای ضخیم و تیره دارد و انتخاب خوبی برای موهای نواحی پشت وبیکینی می باشد.
• لیزر الکساندرایت
لیزر الکساندرایت در طول موج 755 نانومتر که طول موجی کوتاهتر از لیزر دایود است کار میکند و بطور موثری برای درمان موهای زائد افراد با تیپ های پوستی I-IV فیتزپاتریک استفاده میشود. طول موجهای کوتاهتر در تئوری بر روی پوستهای روشنتر نتایج بهتری دارد. لیزر الکسانرایت بدلیل اسپوت سایز(مساحت مورد تابش در یک شات) بالای خود میتواند بسرعت مناطق وسیع را پوشش دهد بنابراین بهترین انتخاب برای نواحی مثل پشت و سینه است.
• یافته های بالینی
چون هردونوع لیزر در پوستهای تایپپ I-IV بصورت شایعی استفاده میشوند ما میخواهیم نتایج بالینی ایندو را باهم مقایسه کنیم.
بامطالعه بالینی طولانی مدت اثربخشی لیزر دایود 808 نانومتر در مقایسه با لیزر الکساندرایت نتایج طولانی مدت درمان با هرکدام از این نوع لیزرها بدست می آید که به ما در انتخاب روش درمان با هریک از ایندو کمک خواهد کرد.
• جزییات کارآزمایی
به این منظور تعداد 31 بیمار زن ومرد با تیپ های پوستی فیتزپاتریک I-IV باهردونوع این لیزرها درمان شدند.
بیماران 6 بار به فواصل هر 4 هفته یکبار در ناحیه زیر بغل تحت درمان قرار گرفتند.
زیر بغل سمت راست با لیزر الکساندرایت755 نانومتر و زیر بغل سمت چپ با لیزر دایود 808 نانومتر درمان شد.
دانسیته موها قبل از درمان و درست بعد از جلسه ششم و 18 ماه بعد از اخرین درمان ثبت شدند.
• نتایج کارآزمایی
در هردونوع لیزر بلافاصله بعد از آخرین جلسه درمان، کاهش چشمگیری در دانسیته موها ایجاد شده بود(72.16% برای دایود و 71.3% برای الکساندرایت). تا 18 ماه بعد از درمان هنوز کاهش رشد موها در هر دو نوع لیزر بسیار چشمگیر بود(73.71% در دایود و 71.90% در الکساندرایت).
با اینکه بیشتر بیماران در استفاده از لیزر الکساندرایت قرمزی پوست و جوش را تجربه کردند ولی درمان شدند و تمام عوارض جانبی به حداقل رسیده و بسرعت محو شدند.
62.50% بیماران با لیزر دایود درد بیشتری را تجربه کردند ولی همه بیماران موافق بودند که درد هردو لیزر قابل تحمل بوده است.
نتایج این کارآزمایی بالینی نشان داد هردو لیزر الکساندرایت و دایود نتایج درازمدت چشمگیری در زدودن موهای زائد در تایپ های پوستی I-IV داشته اند. نتیجه درمانی هردو نوع لیزر بلافاصله پس از درمان و 18 ماه بعد یکسان بوده است.
• نتیجه گیری
با اینکه لیزر الکساندرایت ممکن است باعث قرمزی پوست و جوش شود و یا لیزر دایود ممکن است باعث کمی درد بیشتر گردد هردو لیزر حتی پس از 18 ماه نیز نتایج چشمگیری داشته اند. بنابراین میتوان گفت هردونوع لیزر نتایج خوبی در موهای تیره تر و تیپ های پوستی I تا IV فیتزپاتریک دارند و تفاوتی در نتایج ایندو لیزر وجود ندارد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار